Koks sodininkas nesvajoja išauginti gausų įvairių vaisių ir daržovių derlių, tačiau kai šios svajonės išsipildo, iškyla kita problema – derliaus saugojimas.
Jeigu kalba eina apie agurkus, viskas paprasta, užkonservavai ir pastatei rūsyje ant lentynos. Taip pat ir su bulvėmis nedaug rūpesčių, svarbiausia, kad būtų vėsu ir sausa. Tačiau kaip rūsyje laikyti kopūstus, kad jie nesugestų, juk šios daržovės lapai švelnūs ir jautrūs visokiems grybeliams ir pernelyg žemoms temperatūroms.
Pagalvoti apie tai, kaip saugoti kopūstus žiemą, reikia dar vasarą, kada šios daržovės dar tik pradeda bręsti. Juk ne mažiau svarbus kopūstų saugojimo momentas yra teisingas šių daržovių derliaus surinkimas. Geriausias variantas, jeigu renkant šį derlių keletą dienų išsilaiko giedras ir sausas oras. Ir tikrai nereikėtų kopūstų rinkti lietingą dieną.
Ilgalaikiam saugojimui renkant šias daržoves, kopūstų jokiu būdu negalima peiliu atskirti nuo šaknų. Juos reikia iškasti katu su šaknimi ir atsargiai pašalinti žemę. Kai surinksite visą kopūstų derlių, atskirkite pažeistas ir smulkias kopūstų galvas nuo sveikų ir didesnių.
Neleiskite, kad tarp saugojimui sudėtų sveikų kopūstų būtų palikti pūvantys arba pažeisti kopūstai. Geriau tokius kopūstus panaudokite kitiems tikslams, pavyzdžiui, kad juos užraugti arba iš jų pagaminti įvairių kitų maisto produktų.
Visus surinktus kopūstus sudėkite po stogu, pagal galimybes sausoje ir vėsioje vietoje. Išdėstykite juos atskirai, kad jie tolygiai pradžiūtų. Praėjus parai galima apipjaustyti kopūstų šaknis ir kopūstkočius.
Norint teisingai saugoti šias daržoves, reikia teisingai paruošti ir patį rūsį arba kitą saugojimo vietą. Šioje patalpoje leistina oro temperatūra turi būti -1ºС – + 4ºС ribose, ir reikia prižiūrėti šią temperatūrą kiek galima tiksliau. Didelė patalpos drėgmė teisingai surinkus kopūstų derlių ir jį tinkamai paruošus bus netgi naudinga, tačiau tik tuo atveju, jei patalpoje nėra grybelių ir pelėsių. Būtų gerai rūsį pravėdinti nors kartą per mėnesį.
Žiemą kopūstus saugoti galima ir drobiniuose maišuose arba ant medinių lentynų. Kad kopūstai nesupūtų, kiekvieną galvą atskirai galima apvynioti popieriumi, kaip tai yra daroma su obuoliais.
Geras būdas saugoti žiedinius kopūstus (kalafiorus) yra užšaldymas. Tam reikia nupjaustyti kopūsto žiedynus, sudėti juos į polietileno maišelį, o po to įdėti į šaldiklį iki jų naudojimo.
Kai kurie sodininkai pataria apiberti kopūstus smėliu, tačiau šiuo atveju toliau ruošiant kopūstus su jais gali iškilti sunkumų. Pas kiekvieną šeimininką yra sava nuomonė apie tai, kaip geriausia saugoti kopūstus rūsyje, ir taip yra dėl individualių laikymo sąlygų ir galimybių.