Margalapė aktinidija

aktinidija
aktinidija

Margalapė aktinidija (Aktinidia kolonicta Maxim).

Daugiametis, uogi­nis, labai vitaminingas, dekoratyvinis vijoklinis augalas. Mūsų šalyje daugiau paplitusios margalapės aktinidijos sukultūrintos formos.

Aktinidija Išauga iki 7 m aukščio. Lapai elipsiški, smaili, prie gyslų pūkuoti, jų spalva pamažu kinta. Iš pradžių jie žali, prieš žydėjimą daugumos lapų viršūnės pabąla, o sirpstant uogoms – parausta, vėliau pasidaro bronzinės spalvos. Žydi birželio mėnesį. Žiedai balti, kvapnūs, gausiai lankomi bičių. Augalas dvinamis. Piesteliniai (moteriški) žiedai pavieniai, kuokeliniai (vy­riški) sukrauti šluotelėse dažniausiai po tris lapų pažastyse. Uogos 2- 3 cm ilgio, 1-1,5 cm storio, vidutiniškai sveria 2,2 g, pailgos, žalsvos su išilginiais ruoželiais. Minkštimas gležnas, sultingas, saldus, malonaus kva­po. Uogos prisirpsta liepos pabaigoje ne vienu laiku. Išsirpusios lengvai nukrinta. Derlių patogiausia nuimti truputį pakratant augalą.

Iš aktinidijos krūmo surenkama 3-4 kg uogų. Jose yra 4,5-9,8,% cukrų, apie 0,8-2,5% rūgščių, 700-1000 mg% vitamino C.  Aktinidija uogos labai maistingos ir skanios. Valgomos šviežios ir perdirbtos. Iš jų verdama uogienė, gami­nama sultys, kompotai, džiovinamos.

Aktinidijos dauginamos sėklomis, auginiais ir atlankomis. Iš sėklų iš­auginti krūmai pradeda derėti 4-5-ais metais.

Jos geriausiai tarpsta pusiau užpavėsintoje vietoje. Tinka šiaurinė pa­statų pusė. Joms būtina puveninga dirva, kurioje per visą vegetaciją būtų pakankamai drėgmės, nes šaknys yra paviršinės.

Aktinidija

ir šaltosiomis mūsų žiemomis nuo šalčių nenukenčia. Nepuo­la jokios ligos ir kenkėjai, tik katės labai mėgsta jų šaknis. Todėl jaunų aktinidijų daigus bei pasodintus krūmelius reikia apsaugoti. Suaugusiems krūmams katės nepakenkia.

Rudenį jauniems krūmeliams patrumpinami ūgliai, o suaugę krūmai pra­retinami. Pavasarį genėti, kaip ir vynuogių, negalima – bėga sultys. Pokrūmius visą laiką naudinga pridengti mulčiu. Vasarą retkarčiais pa­laistoma.

Aktinidijos sodinamos dėl skanių ir vitaminingų uogų, taip pat kaip gražus dekoratyvinis vijoklinis augalas – aktinidija.