Šparagai ( smydrai )

Šparagai  kaip kultūriniai augalai jau buvo auginami senovės Romoje. Pas mus šparagai daugiausia auginami darželiuose kaip de­koratyviniai augalai, nes jų šakutės labai tinka darant įvairių gėlių puokštes. Daugelis net nepagalvoja, kad šparagai ne tik sodybos puošmena, bet ir vertinga daržovė. Maistui vartojami jauni, dar neišlindę iš žemės, nepažaliavę ūgliai. Pažaliavę ūgliai sukietėja, apkarsta. Pastaruoju metu yra sukurta veislių, kurių galima valgyti ir pažaliavusius ūglius.

Jaunuose šparagų ūgliuose yra žmogaus or­ganizmo lengvai Įsisavinamų baltymų, angliavan­denių, įvairių vitaminų, mineralinių medžiagų. Iš ūglių gaminami įvairūs ir labai skanūs patieka­lai: sriubos piure, valgomi apvirinti pasūdytame vandenyje ir užpilti įvairiais padažais, labai ska­nūs troškinti ir kitaip paruošti.

Liaudies medicinoje šparagai labai vertinami sergant inkstų ir kepenų ligomis bei podagra.

Šparagų stiebai aukšti, bet ploni, netvirti, todėl geriau auginti nuo vėjų apsaugotoje vietoje, ge­rai vandenį sugeriančioje žemėje, kurią reikia gi­liai įdirbti ir gausiai patręšti organinėmis bei mi­neralinėmis trąšomis.

Šparagai vienoje vietoje gerai auga 10-15 metų. Sparagus galima dauginti dalijant krūmus, bet geriau auginti iš daigų. Šparagų daigus išsiau­ginkime gerai įtręštame daigyne, dėžutėse arba vazonėliuose. Sekime kovo pabaigoje. Prieš sė­dami sėklas 3-4 paras pamirkykime ir padaigin-kime 23-25 °C temperatūroje. Kai daigai pra­deda prasikalti, pasėkime (10X15 cm atstumu). Nors šparagai daugiamečiai augalai, bet jauni dai­gai bijo šalnų, todėl, augindami lauke, nakčiai juos pridenkime. Į nuolatinę vietą sparagus ge­riau sodinti kitų metų pavasarį (pradėjus žydėti šalpusniui). Pirmiausia iškaskime 35 cm pločio ir 40 cm gylio griovelį, jo dugną papurenkime ir užpilkime 25 cm storio pūdinio sluoksnį. Daigus sodinkime 30-35 cm atstumu, ant pūdinio kau­pelio vienodai į visas puses paskleiskime šaknis ir užpilkime 6-8 cm žemių sluoksniu. Pasodintų daigų pumpurai turi būti apie 15-20 cm žemiau dirvos paviršiaus. Palaistykime. Pradėjusius augti daigus keletą kartų apkaupkime, kol užsilygins griovelis.

Rudenį šparagai nupjaunami 10 cm aukštyje ir apipilami 8-10 cm pūdinio arba durpių sluoks­niu.

Trečiaisiais metais po pasodinimo jau galima pradėti pjauti šparagų ūglių derlių, nors gauses­nis būna nuo ketvirtųjų metų. Norint išauginti geros kokybės ūglius, reikia anksti pavasarį špa-ragus apkaupti 20-30 cm aukščiau ir žemę gerai sulyginti. Augant ūgliams kaupelio paviršius pa­kyla arba toje vietoje susidaro žemės plyšys, ta­da žemę atsargiai atkaskime ir nulaužkime ūglius. Po to vėl apkaupkime  ir žemę sulyginkime. Per pavasario-vasaros sezoną šparagų ūg­lių derlių galima imti 12-18 kartų. Drėgmei špa­ragai reiklūs per visą vegetacijos periodą. Sau­soje dirvoje išaugę ūgliai būna kietoki, neska­nūs.

Šparagus kasmet gausiai tręškime mineralinė­mis trąšomis. Rudenį pradėjus šalti, būtinai mulčiuokime 3-4 cm komposto sluoksniu. Po 10-12 metų šparagų derlius pradeda mažėti, ūgliai smul­kėja.